האם אפשר לבצע הפלה פרטית ללא ועדה?

הפסקת הריון בישראל, בין אם היא מיושמת בבית חולים ציבורי ו/או פרטי, מצריכה אישור של הועדה להפסקת הריון, כאשר ביצוע הפסקת הריון ללא אישור הוועדה עלול להוות עבירה פלילית. כפועל יוצא מכך, גם הפלות פרטיות מחייבות את קיומה של ועדה ציבורית ו/או ועדה פרטית הדנה בפרטי הבקשה להפסקת היריון. 

האם אפשר לבצע הפלה פרטית ללא וועדה

מקרים בהם לוועדה יש את הסמכות לאשר הפסקת היריון

הפסקת היריון על ידי ועדה ציבורית ו/או ועדה פרטית, תתאפשר אך ורק בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:

  • גיל המבקשת להפסקת היריון הינו מתחת לגיל 18 ו/או מעל 40
  • המבקשת היא אישה לא נשואה ו/או ההיריון אינו מנישואין 
  • ההיריון נובע כתוצאה מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי ו/או מיחסי עריות 
  • קיים סיכון ממשי לכך שהוולד עלול להיות בעל מום גופני ו/או מום נפשי 
  • קיים סיכון ממשי לכך שההיריון יסכן את חיי האישה ו/או יגרום לה נזק גופני או נפשי 


חשוב לדעת:
הוועדות להפסקת היריון רשאיות לדון אך ורק בבקשות להפסקת היריון במקרים בהם גיל ההיריון אינו עולה על 24 שבועות מלאים וזאת על סמך ממצאי אולטרסאונד המאשרים למעשה את גיל ההיריון. בחלוקה נכונה יותר וועדות במרכזים הפרטים מטפלות בבקשות עד שבוע 12 להריון ובבתי חולים ציבורים עד שבוע 24 להריון.

הפלה פרטית – מה חשוב לדעת? 

הפסקת היריון בישראל מתאפשרת אך ורק בבתי חולים ציבוריים ו/או בבתי חולים פרטיים אשר קיבלו אישור מיוחד לצורך כך על ידי משרד הבריאות. כל מרפאה פרטית בה ניתן לבצע תהליך של הפסקת היריון על פי חוק, מוסמכת להקמתה של ועדה פרטית הדנה בבקשה להפסקת היריון, כאשר הסמכות העומדת לרשותה בנוגע לאישור הועדה זהה לסמכותה של הועדה הציבורית והאישור ניתן בהתקיים אחד מהתנאים המופיעים לעיל. 

בשני המקרים, פעולה של הפסקת היריון מתאפשרת עד השבוע ה-12 להיריון. על פי החוק, כל אדם אשר הפסיק ביודעין הריון של אישה ללא אישור הועדה, דינו מאסר עד 5 שנים או קנס כספי. 

את הליך הפסקת ההיריון במסגרת הפלה פרטית ניתן לבצע באמצעות טיפול תרופתי ו/או באמצעות תהליך שאיבה וגרידה, וזאת בהתאם לגיל ההיריון, כאשר עד השבוע התשיעי להיריון ניתן לבצע את הפלה פרטית תרופתית. חשוב לציין שגם במקרים של הפלה פרטית תרופתית, המטופלת חייבת להיות תחת השגחה רפואית והיא מחויבת במעקב רפואי על ידי הרופא המטפל. במקרים מסוימים, חלק מהנשים העוברות תהליך הפלה פרטית תרופתית, יידרשו גם לתהליך גרידה ו/או היסטרוסקופיה ניתוחית לצורך השלמת תהליך ריקון הרחם. 

לסיכום, 

כל תהליך של הפסקת היריון בישראל, מצריך את אישור של הועדה הציבורית ו/או הועדה הפרטית המוסמכת לדון בבקשה ולאשר אותה בהתקיים אחד מהתנאים המופיעים למעלה, כאשר כל פעולה של הפסקת היריון ללא אישור הוועדה מהווה עבירה על החוק.

פוסטים נוספים

עיצוב והקטנת שפתי הפות

עיצוב והקטנת שפתי הפות

בשנים האחרונות, יותר ויותר נשים פונות לטיפולי אסתטיקה וגינאלית לצורך טיפול בבעיות שונות באיברים האינטימיים המתעוררות בין היתר על רקע גיל מעבר, לידות מרובות ופגמים

באיזה שלב מומלץ לבצע הפסקת הריון

באיזה שלב מומלץ לבצע הפסקת הריון?

הפסקת הריון בישראל היא פעולה אותה ניתן לבצע בבתי חולים ציבוריים ו/או בבתי חולים פרטיים אשר קיבלו היתר לצורך כך על ידי משרד הבריאות. בשני

Open chat
דילוג לתוכן